[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

سفر به ییلاقات ماسال چیزی بیش از طبیعت گردی و گردشگری است؛ در اولسبلنگاه با طبیعت زندگی می کنید. چشم اندازی است از زیبایی بی پایان درختان و جنگل های سر سبز. در پاییز، بوم نقاشی هزار و یک رنگی ست که از تماشای آن سیر نمی شوید. گاه و بی گاه در خنکای مه و آرامشی  بی پایان فرو می روید. اولسبلنگاه با مراتع سر سبز اش، اسب ها، دام ها، مردمان بومی اش و خانه های چوبی و تخته ای و بوی هیزم، تصویری فراموش ناشدنی ست. درهای کلبه ها را که باز می کنید جنگل و اقیانوسی از ابر چشمانتان را به خود خیره می کند. خلاصه که زیبایی در اولسبلنگاه بیداد می کند و به هیچ واژه و تصویری نمی توان توصیفش کرد، باید رفت، باید دید، باید تجربه کرد. به جرات می توان گفت که اولسبلنگاه از بهترین مقصدهای اکوتوریسم در کشورمان است.

تصویری از اهالی اولسبلنگاه

اولسبلنگاه ییلاقی است با پوشش مرتعی و تابستان نشین در ارتفاع یک هزار و پاصد متری از سطح دریای آزاد؛ خانه ها یش چوبی اند و خوشبختانه هنوز شهری نشده اند. این منطقه ی زیبا حدود ۲۵ کیلومتر با شهرستان ماسال فاصله دارد و یکی از برترین جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی در استان گیلان است. اهالی این منطقه اغلب از ساکنان شهرستان ماسال هستند و برای گذراندن تابستان به ییلاقات می آیند.

مسیر رسیدن به این ییلاق بی حد و حصر زیباست. پر است از تونل های درختی و پیچ و تاب کوه و هوایی بی نظیر دارد. در ارتفاعات، اقامتگاه هایی در اختیار گردشگران قرار می گیرد که همگی کلبه های چوبی هستند، آب آشامیدنی این کلبه ها را چشمه ها تامین می کنند و گرمایشان را اجاق های هیزمی. اقامت شبانه در این کلبه ها تجربه ای منحصر به فرد است و خودش به تنهایی می تواند یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه به محسوب شود.

کلبه های چوبی اولسبلنگاه

از محل کلبه ها که بیرون بیایید و مسیر را پیاده (البته ترجیحا !) به سمت بالا ادامه دهید به جایی می رسید که انگار انتهای دنیاست. و در آن انتها که از تراکم درختان کمی کاسته می شود چشمه هایی هست که آبی بی اندازه گوارا از آن ها جاری ست.

اولسبلنگاه

اگر خوش شانس باشید و در شب اقامتتان در اولسبلنگاه آسمان صاف باشد، مسحور زیبایی ستارگان شده و در آسمان گم می شوید و به کمال معنای واقعی سفر را درک می کنید.

معرفی کامل ۷ مقصد محبوب گردشگری و طبیعت گردی را در مجله الکترونیکی کاروان بخوانید. برای دریافت فرم زیر را پرکنید.

در انتها، برای اطلاع از مسیر دسترسی و اینکه بدانید اولسبلنگاه کجاست بخش “  اطلاعات ضروری سفر در یک نگاه ”  در همین صفحه را بخوانید.

اولسبلنگاه
در ارتفاعات ماسال
اولسبلنگاه

کاروان از شما می خواهد حتی الامکان از روشن کردن آتش در این مکان خودداری کنید چرا که در نزدیکی این منطقه زیبا، ایستگاه آتش نشانی وجود ندارد. در صورت نیاز، آتش را در محل هایی که پیشتر در آن آتش روشن شده است استفاده کنید و قبل از ترک محل نسبت به خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید. در طول سفر حتما کیسه زباله به همراه داشته باشید و اگر زباله ای روی زمین دیدید حتما نسبت به جمع آوری آن و پاکسازی منطقه اقدام کنید.

ecotourism

مشاهده عکس های بیشتر:

زندگی در طبیعت شمال ایران (Mehrnews)

hiking foot print

اطلاعات ضروری سفر در یک نگاه

موقعیت جغرافیایی 

استان گیلان، ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان ماسال و در ارتفاعات کوه های تالش.

مدت سفر زمینی (از تهران و بازگشت به تهران):

از تهران مسافتی در حدود ۴۰۰ کیلومتر برای رسیدن به ییلاقات ماسال پیش رو خواهید داشت که در شرایط عادی جاده حدود ۶ ساعت زمان خواهد برد.  برای آنکه بتوانید با خیالی آسوده از زیباییهای این سفر لذت ببرید دست کم به یک روز و نیم زمان احتیاج خواهید داشت.

چطور به ییلاقات ماسال و اولسبلانگاه برسیم:

مسیر دسترسی:

از اتوبان قزوین به سمت رشت حرکت کنید. حد فاصل رودبار و رشت در سمت چپ خروجی ماسال قرار دارد. در جاده فومن – سراوان از شهرستان طاهر گوراب عبور می کنید و پس از آن به شهرستان ماسال می رسید. برای رسیدن به ییلاقات و اولسبلنگاه وارد مسیر کوهستانی می شوید که رو به جنوب دارد. شاید بهتر باشد از محلی ها هم کمک بگیرید. مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر را می بایست در مسیری کوهستانی و به غایت زیبا طی کنید.

بهترین زمان برای سفر:

از اوایل اردیبهشت تا پایان تابستان و مهرماه. پاییز اولسبلنگاه بسار زیباست اما هوا در پاییز کمی سرد خواهد بود.

درجه سختی:

ساده. (۴ از ۱۰)

تجهیزات و موارد مورد نیاز:

لباس و کفش مقاوم در برابر نفوذ آب. حتما چراغ قوه یا هد لامپ همراه داشته باشید. غذا، آب و دارو را می توانید از فروشگاه های شهرستان ماسال تهیه کنید. امکانات برای اقامت شبانه در ییلاق اولسبلنگاه وجود دارد.

نیاز به مجوز قانونی:

ندارد

خطر حمله حیوانات

بسیار پایین، تا به حال موردی گزارش نشده است.

احتمال گم شدن:

خیر.