ارفع ده سرزمین درختان در هم تنیده، چشمه های بی قرار، شکوه کوه ها و چشم اندازهای بی انتهاست. ارفع ده روستایی است کوچک و دوست داشتنی که تنها ۱۰۰ خانوار در آن زندگی می کنند. در بهار درختان نیمه عریانش در مه فرو می روند، تابستان ها سرسبز است و خنک، و در پاییز به شعرهای عاشقانه شبیه است؛ آنقدر زیباست که نمی توان توصیف اش کرد، باید رفت، باید دید و از نزدیک آن همه زیبایی را لمس کرد.

جنگل ارفع ده از جاذبه های طبیعت گردی شناخته شده استان مازندران و شهرستان سواد کوه است. فاصله اش با ساری حدود ۹۰ کیومتر است و در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده. این روستا در دامنه ” ارفع کوه ” قرار دارد، کوهستانی به ارتفاع ۲۷۵۰ متر که منظره بی نظیرش تلفیقی از صخره ها و سنگ ها، درختان تنومند و دشت های زیباست. مسیر پیمایش به سوی قله ارفع کوه به خاطر زیبایی و تنوعش، از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان و گردشگران است. در قله ارفع کوه یک کمپ کوچک ۱۲ نفری ساخته شده تا کوهنوردان فرصتی برای زدودن رنج سفر از جسم خویش داشته باشند و بتوانند با آسودگی در چشم اندازهای بی نظیر قله غرق شوند.

چشمه پراو

روستای ارفع ده در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به مناطق جنگلی ابتدا از مراتع و چمنزارهای روستا عبور می کنید تا آرام آرام به جنگل ارفع ده وارد شوید. هرچه در عمق جنگل پیش می روید، مناظر بکرتر و زیباتر می شوند. از دیگر جاذبه های طبیعت گردی و دیدنی های این منطقه می توان به چشمه پراو اشاره کرد. چشمه ای پرآب که از قلب زمین می جوشد و صدای آرامش بخشش قلب هر گردشگری را با خود همراه می کند و به دور دست ها می برد.

چشم انداز ارفع کوه به روستای پشت کل

مسیر دسترسی به ارفع ده و چشمه پراو از جاده فیروز کوه می گذرد. در نزدیکی این منطقه جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی بی نظیری وجود دارد. غار اسپهبد خورشید و قلعه کنگلو ، دریاچه شورمست ،روستای سنگده و جنگل راش از جمله این جاذبه ها هستند که با برنامه ریزی برای یک سفر دو و نیم روزه، می توان در کنار سفر به ارفع ده از یکی دیگر از این مکان ها نیز بازدید کرد.

معرفی کامل ۷ مقصد محبوب گردشگری و طبیعت گردی را در مجله الکترونیکی کاروان بخوانید. برای دریافت فرم زیر را پرکنید.

در انتها، برای مشاهده نقشه GPS مسیر دسترسی و اینکه بدانید کوه و جنگل ارفع ده کجاست بخش ” اطلاعات ضروری سفر در یک نگاه ” در همین صفحه را بخوانید.

ارفع ده در مه
جنگل ارفع ده
جنگل ارفع ده

کاروان از شما می خواهد حتی الامکان از روشن کردن آتش در این منطقه خودداری کنید. در صورت لزوم، از محل هایی که پیشتر در آن آتش روشن شده است استفاده کنید و قبل از ترک محل نسبت به خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید. بدون داشتن تجربه کافی، تجهیزات لازم و استفاده از کمک راهنمایان، برای صعود به قله اقدام نکنید. در طول سفر کیسه زباله به همراه داشته باشید و اگر زباله ای روی زمین دیدید حتما نسبت به جمع آوری آن و پاکیازی منطقه اقدام کنید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

ecotourism اکوتوریسم
hiking foot print

اطلاعات ضروری سفر در یک نگاه

موقعیت جغرافیایی 

استان مازندران ، فاصله‌ی ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق تهران  و ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا.

مدت سفر زمینی (از تهران و بازگشت به تهران):

یک روز زمان برای این سفر کافی است.

چطور  برسیم، ارفع ده کجاست؟

مسیر دسترسی :

از تهران وارد جاده‌ی دماوند شده و از آنجا به سمت فیروزکوه حرکت کنید. با عبور از فیروزکوه و ادامه مسیر از شورآب و ورسک نیز بگذرید. بعد از آن حدود ۲ کیلومتر پس از پایین سرخ آباد یک خروجی درسمت چپ جاده وجود دارد. به این جاده وارد شوید، با حدود ۱۵ دقیقه رانندگی و عبور از امامزاده سام و لام به ارفع ده می رسید.

بهترین زمان برای به جنگل ارفع ده :

همیشه زیباست بویژه در پاییز. در زمستان مسیر جنگلی برفی و عبور از آن سخت است.

درجه سختی:

متوسط (۳ از ۵) .

تجهیزات و موارد مورد نیاز:

لباس گرم. بادگیر. کفش کوهپیمایی، دو وعده غذایی سبک. کوله پشتی یک روزه. چراغ قوه . آب آشامیدنی . عینک آفتابی. کرم ضدآفتاب و باتوم کوهنوردی.

نیاز به مجوز قانونی:

ندارد

خطر حمله حیوانات:

خیر

احتمال گم شدن:

خیر. اما می بایست جانب احتیاط را رعایت کنید. مسیرهای پاکوب را دنبال کنید و در صورت نیاز از محلی ها کمک بگیرید.

برای مشاهده مسیر دسترسی به ارفع ده روی نقشه، روی عکس زیر کلیک کنید.

نقشه دسترسی به ارفع ده