[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

در نزدیکی قله سر سخت الوند دشتی سر سبز هست، با چشمه هایی که آبی خنک از آن ها جاری است. دشت میشان از طراوت لبریز است. به میشان که وارد می شوید پا از دنیای دغدغه ها و افکار بیرون می گذارید و آرامشی خاص سراسر وجودتان را فرا می گیرد. برف و یخ، چمنزار و گل های کوچک زرد رنگ همگی یک جا جمع می شوند و منظره ای آرام و دوست داشتنی را به آدمی هدیه می کنند. بر چمن ها که دراز می کشید، به صدای آب جاری از چشمه ها که گوش می سپارید و هوای خنک و به غایت پاک کوهستانی را که استشمام می کنید، از هر چیز خالی، و وجودتان از لذتِ بودن در طبیعت پر می شود.

حرکت به سمت دشت میشان که به آن میدان میشان هم می گویند، یک کوهپیمایی نیمه سنگین است. این دشت یکی از جاذبه های طبیعت گردی و گردشگری در همدان است و تقریبا همه روزه طبیعت گردان و کوه پیمایان زیادی را به خود می بیند. قبل از رسیدن به مسیر کوهپیمایی از جاده ای عبور می کنید که در طول دره زیبا و خرم عباس آباد قرار گرفته و پر است از منظره ی باغها و درختان بلند که در پاییز شکوه و جلوه ای خاص دارند.

منظره ابتدای مسیر دشت میشان

در انتهای این جاده و درست قبل از شروع مسیر کوهپیمایی، در نزدیکی آبشاری به ارتفاع ۱۲ متر، کتیبه باستانی گنجنامه قرار دارد که متعلق به دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است و مسیری که برای رسیدن به آن طی می کنید همان راه کاروان رویی است که در زمان هخامنشیان نیز وجود داشته و پادشاهان و همراهیانشان از آن عبور می کرده اند. گنجنامه با قدمت چند هزارساله اش از دیگر جاذبه های گردشگری در این منطقه ی کهن است.

آبشار گنجنامه

مسیر شروع کوهپیمایی چند متر قبل تر از کتیبه ی گنجنامه است و با شروع آن و حرکت به سمت قله الوند و دشت میشان، هرچه بالاتر می روید منظره ی پشت سر زیبا تر و گستره ی دید وسیع تر می شود. در مسیر، هنگامی که می ایستید تا نفسی تازه کنید با نگاه به منظره پشت سر، خیلی سریع خستگی تان را فراموش می کنید و شوق رسیدنتان به دشت میشان بیشتر و بیشتر می شود.

برفراز ابرها در مسیر دشت میشان

در دشت میشان دو پناهگاه کوهنوردی برای پذیرایی از کوهپیمایان وجود دارد که مدت ها پیش ساخته شده اند. خوردن چای و استراحت کردن در این ایستگاه ها لطف و صفای خاصی دارد. اولین ایستگاه،  یک بالکن با نمای بسیار زیبایی از دره دارد که اگر در روزهای ابری روی آن بایستید اقیانوسی از ابر در برابر چشمانتان خواهید دید.

معرفی کامل ۷ مقصد محبوب گردشگری و طبیعت گردی را در مجله الکترونیکی کاروان بخوانید. برای دریافت فرم زیر را پرکنید.

کوهستان الوند علاوه بر دشت میشان، دشتک های کوچک و دره های بسیار زیبای دیگری مانند تخت نادر، چمن شاه نظر، دره مراد بیگ، دره حیدریه، دره گوساله و دره دیوین را نیز در خود جای داده که هرکدام چشمه سارها و زیبایی های خاص خود را دارند.

در انتها، برای اطلاع از مسیر دسترسی و اینکه بدانید دشت میشان کجاست بخش “  اطلاعات ضروری سفر در یک نگاه ”  در همین صفحه را بخوانید.

در مسیر میشان، دره عباس آباد در مه
قله با شکوه الوند در زمستان
قله های کوهستان در مسیر میدان میشان

چند سالی است که با راه اندازی تله کابین همدان این دشت سرسبز دوست داشتنی در معرض تهدید قرارگرفته است. پیش از این میشان میعادگاه کوهنوردان و دوستدران طبیعت بود، کسانی که رنج راه را برای رسیدن به چنین آرامشی به جان می خرند و همیشه در پاسداری از آن می کوشند. کاروان از شما می خواهد از روشن کردن آتش روی زمین جدا پرهیز کنید چرا که مدت ها زمان می برد تا در محلی که آتش روشن شده گیاهی بروید. اگر زباله ای روی زمین دیدید حتما نسبت به جمع آوری آن و پاکسازی منطقه اقدام کنید.

ecotourism
hiking foot print

اطلاعات ضروری سفر در یک نگاه

موقعیت جغرافیایی:

استان همدان، غرب شهر همدان. در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا.

مدت سفر زمینی (از تهران و بازگشت به تهران):

۱ روز و نیم زمان برای این سفر کافی ست.

چطور به دشت میشان برسیم:

از تهران به سمت همدان حدود ۴ ساعت رانندگی خواهید داشت. از میدان امام (میدان مرکزی) به سمت میدان قائم حرکت کنید و پس از رسیدن به میدان قائم به سمت راست بروید. بالاتر به یک دو راهی می رسید که یکی به سمت عباس آباد و دیگری به سمت گنجنامه می رود. مسیر گنجنامه را ادامه دهید تا به ابتدای مسیر کوهپیمایی برسید.

بهترین زمان برای سفر به میدان میشان:

 اوایل بهار تا اواسط تابستان، اواسط مهر تا اواسط آبان ماه.

درجه سختی:

متوسط به بالا. (۶ از ۱۰)

تجهیزات و موارد مورد نیاز:

کفش کوهنوردی. لباس مقاوم در برابر آب. آب آشامیدنی و مواد غذایی سبک مانند مغز بادام و غیره.

نیاز به مجوز برای بازدید:

 خیر.

خطر حمله حیوانات:

خیر

خطر گم شدن:

خیر.